Tam Bir CRM Faciası


Bir buçuk sene kadar evvel, eşime özel bir günde çiçekten farklı özel bir hediye göndermek istedim. O zaman daha vazoda çiçek şeklinde hazırlanmış draje çikolata kavramı ile daha tanışmamıştım. Çünkü şu anki favorim bu, çiçek yollamadığımda draje tercih ediyorum.

Asistanıma danıştım, ne olabilir diye konuştuk. Ondan önde gelen bir bankanın platin kredi kartının assitans/concierge hizmetini arasını rica ettim. Oradan bir iki öneri geldi. Önerilerden biri bir kutu çok özel, el yapımı çikolata yollamaktı. Bunu kabul ettim.

Asistanım hem asistans hizmeti ile konuşuyor hem de çikolata mağazasından bir Burcu hanımla iletişimde … Konuyu organize etmeye çalışıyor. Bu arada bana karta ne yazalım diye sordular. “I love you. Engin” yazın dedim.

O gün geldi çattı, ben yerine ulaştı mı diye ofisimde heyecanla beklerken eşimden telefon geldi. Kapıya kargo geldiğini Burcu hanımdan benim adıma bir paket olduğunu iletti. Anlaşılan kargo Burcu hanımdan Engin Utkan’a adreslenmişti. Sesi oldukça mutsuzdu, paketle ne yapmamı istediğimi sordu. Sürpriz dedim ve paketi alıp açmasını istedim. Ben hala hediyemin eşime getireceği mutluluk ve artı puanların peşindeydim 🙂

Eşim paketi açtı, içindeki özel çikolatayı buldu. Ben, “kart yok mu, onu oku” dedim. Kartın karışıklığı bir nebze olsun azaltacağını düşünüyordum. Eşim kartı bulduğunu ve üstünde “I love you Engin” yazdığını söyledi!

Konuyu kısaca özetlersek vehameti daha net ortaya çıkacak: Ben eşimi mutlu etmek için özel bir çikolata yollatmak istiyorum. Oldukça yüksek bir para vermeyi göze alıyorum. Eşime evimizde bir paket geliyor; paket Burcu’dan Engin’e özel bir çikolata ve içinde de el yazması “I love you Engin” notu var!

Notu sakladım, orijinalinin resmi ektedir. Çok feci değil mi 🙂

Uzun lafın kısası konuyu açıklamak ve tamir etmek bayağı vaktimi aldı. Asistans firmasına şikayetimi iletince benden ücret almadılar.

Neyse ki kalıcı bir tahribat olmadı. Bu hikayeyi yüzümde tebessümle bir buçuk yıl sonra yazabiliyorsam sebebi budur …

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

3 Responses

 1. firat

  demek ki neymis? bazi seyleri outsource etmeyecekmissin; kendi isini kendin görecekmis, cicegini cukulatani kendin alip götürecekmissin yengeye…
  hadi bakiim.

  Beğen

 2. bankacı

  Ben CRM konusunda mahalle bakkallarının üzerine tanımıyorum. İçeriye girer girmez “Senin sevdiğin baldan geldi. Bitmeden bir kutu ayırdım” der. Siz sadece alacağınız ürünlerin adlarını söylersiniz (Örneğin: Çay, şampuan, su vs.) O kullandığınız markayı bilir ve onlarca seçim arasından raftan indirip önüne koyar. 🙂
  Baktığımızda şimdiki büyük zincir marketlerin ne bakkal amcalar kadar az müşterisi var. Nede bu kadar bilgiyi tutacak kadar hafızaları. Bunun yerine çok gelişmiş CRM yazılımları var. Ama onlarda da müşterileri en çok mutlu eden, markaya sadakati artıran şey “DUYGU” yok. İşte Engin beyin örneği bunun kanıtı. 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s