Tribüne oynamadan sosyal sorumluluk – Japonya afeti


Her şeyden önce Japonya’daki afet sonucunda zarar gören, yaralanan tüm insanlara geçmiş olsun der, yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı dilerim. İnşallah tez elden eski sağlık, mutluluk ve kuvvetlerine kavuşurlar.

Mashable’da çıkan yazıda Microsoft ve Apple’ın Japonya afetine nasıl farklı reaksiyon verdiğini  bu linkten okuyabilirsiniz.

Microsoft 100,000 dolar’a kadar bir bağış yapacağını açıklamış, bunun için de takipçilerinin tweet mesajını kendi takipçilerine tekrar iletmesini yani retweet etmesini istemiş. Retweet başına 1 dolar bağışlayacakmış. Ne var ki gelen negatif tepkilerden sonra kampanyanın şeklini değiştirerek retweet’e gerek olmadığını ve 100,000 dolar bağışladığını yazmış.

Apple ise iTunes mağazasında bir hesap açarak müşterilerinin buradan Japonya’ya direkt bağış yapabilmesini sağlamış. Bu aksiyonla iTunes müşterilerinin yaptığı bağışların Japonya’ya iletilmesi için ilgili masraflar kadar kendi de bağış yapmış oluyor, ama bu tutarın ne olduğu hakkında bir bilgilimiz yok. Daha evvel bu linkte Farmville’i yaratan Zynga’nın oyun içinde müşterilerinden Japonya’ya bağış topladığını okumuştuk.

Mashable ise sormuş, sizce nasıl yapmalılar, görüşünüz ne diye …

Ben büyük uluslararası markaların iki aksiyonu beraber yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bir tahsilat platformları varsa müşterilerin bağış yapmasını teşvik etmeliler, aynı zamanda hatırı sayılır bir meblağı direkt bağış yapmalılar.

Bunları yaparken programlarını kuvvetli gelenekleri olan Japonları rencide etmeyecek şekilde yapılandırmalılar.

Sosyal medyanın müşterileri ve vatandaşları kuvvetli kıldığını, şeffaflığı şart koştuğunu ve içten olmayan aksiyonların terzgahının çabuk bozulduğunu sıkça görüp söylüyoruz. Bu konuya özellikle bu zor anlarda ve zor konularda yüksek hassasiyet gösterilmlesi gerekli.

Sağlıcakla kalın,

Engin Utkan

 

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

1 Response

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s