Starbucks Mobil Ödeme ve Sadakat Uygulaması


Starbucks’ın iOS’ta bir applikasyonu var. Passbook içinde bir kart ile beraber çalışıyor. Bakiye yükleyip kullanabiliyorsunuz. Bir sadakat programı çerçevesinde hediye ve ödül kazanabiliyorsunuz. Türkiye’de bu uygulama yok, daha doğrusu plastik kart ile var. Görselleri şöyle:

IMG_0854.PNG

IMG_0853.PNG

Starbucks ABD’de son çeyrekte tüm ödemelerin %16’sının bu yöntemle yapıldığını bildiriyor. Yine ABD’de 2013’te tüm mobil ödemelerin %90’ını Starbucks’ın bu mobil ödeme sistemi oluşturuyor.

Sizce bu uygulama Türkiye’de başarılı olur mu? Yoksa mağazaya özgü ödeme ve sadakat sistemleri Türkiye’de hiç bir zaman ABD’deki kadar yaygınlaşmayacak mı?

Sağlıcakla kalın

Engin Utkan

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

2 Responses

  1. Sefa

    Tutacağını sanmıyorum. Biz Türkler cebinden parasını çıkarıp birşeyin bedelini ödemeyi seven bir milletiz. Bu uygulama sabah sabah hızlıca sabah kahvesini almak isteyenler için ideal bence. (Gerçi Starbucks ve hızlı servis… Biraz zor.) Türkler için kahve yavaş yavaş, keyfini ve tadını çıkararak içilen, yanında bol sohbet gerektiren bir içecektir. Bknz. Türk kahvesi. Starbucks’tan da içsek yine de bol sohbet isteriz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s