Salesforce’dan Otomasyon ve Yeni Sürüm (Winter 21) Haberleri


Salesforce teknik ekibi belli aralıklarla Trailhead Live True to the Core (veya özüne has diyebiliriz herhalde tercüme olarak), webinar sanal toplantıları düzenliyor. Bu toplantılar ürünler üzerinde çalışan teknik ekiple müşteriler arasında bir iletişim köprüsü görevi yapıyor. Format olarak da bana istediğinizi sorun formatında ilerleyen toplantılar bunlar.

Bu toplantıların süreç otomasyonu odaklı olanında ekip, müşterilerin sorularını cevapladı geçen hafta.

Dikkat çeken konular şunlar:

  • Low code love sloganı ile Salesforce bir süredir flow otomasyon platformunun kuvvetli iletişimini yapıyordu. Bu toplantıda flowun önemi vurgulandı ve geleceğin aracı olduğu doğrulandı. Müşterilerin düğer araçlardan flowa yönelmesi tavsiye edildi ve gerekmedikçe programlama/kodlama çözümlerine gitmemeleri tavsiye edildi.
  • İlginç bir şekilde Salesforce’un şu an kullanılan ama daha sınırlı ve eski olan otomasyon çözümleri workflow rules ve process builder çözümleri için talepler geldi. Salesforce ekibi bu konuda çok netti: bu çözümlere yatırım yapılmayacaktı ve müşterilerin yeni geliştirmeler için flow’a geçmesi gerekiyordu.
  • Flow’un gelişmiş çözümler üreten yetkin sistem yöneticileri açısından önemli bir iki eksik özelliği vardı. Bunlardan en önemlisi Process’in tek bir process içerisinde tetiklenen otomasyonun yeni bir kayıt için mi yoksa mevcut bir kaydın güncellemesi için mi olduğunu sorgulayabilmesi idi (ISNEW ve ISCHANGED, aslında sınırlı ve dolaylı bir çözümü var, videosu burada – İngilizce). Bu çözüm Winter 21 sürümünde gelmeyecek olsa da zamana bağlı tetiklenen flowlar ile beraber ekibin öncelikli geliştirme listesinde… Bu konu toplantıda doğrulandı.
  • Salesforce Covid-19 sebebi ile geliştirme hızlarının olumsuz etilendiğini ve ekiplerini gerçekçi olmayan bir çalışma hızına zorlamayacaklarını belirtti.
  • Yine flow’un zayıf taraflarından biri olan picklist choices (seçenekler) ve varsayılan (default) seçenek sorununun üzerinde çalışıldığı doğrulandı.
  • Henüz resmi olarak desteklenmeyen özellikler için ise Salesforce çalışanları ve ekosistem üyeleri tarafından açık kaynak geliştirilen UnofficialSF sitesi üzerindeki çözümlere gönderme yapıldı.

Toplantının kaydına şuradan ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Yeni yayın ve kayıtlar için Türkçe Youtube kanalıma buradan İngilizce kanalıma şuradan üye olmayı unutmayın lütfen.

Sağlıcakla kalın,

Engin Utkan

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s