Hizmet Sonunda Müşteri Memnuniyeti Anketi Yapmak


Bu hafta Big Chefs ziyaretimde hesap öderken QR-kod ile müşteri memnuniyet anketi yaptıklarını fark ettim. Tam uygulama detaylarını bilmemekle beraber, kağıdın fiş kağıdına basılmış olmasından kodun ziyarete özel yaratılmış olabileceğini düşündüm. Bunun potansiyel faydasını anlamakla beraber, anketi doldurmak isteyecek görece ufak müşteri kitlesi içinde akıllı telefon kullanan ve QR kod okuyucuyu doğru kullanabilen müşterilerin adedini de merak etmeden geçemedim. Bu etki bence uzayın da rassal olmasını engelleyecek derecede bir sapmaya yol açacaktır.

Hemen Harvard Business Review’da bu sene içinde yayınlanmış Gerçek Zamanlı Deneyim Ölçümü hakkındaki makale aklıma geldi. En son araç ve algoritmaları kullanmalarına rağmen kullananı fazla olduğu için bütün veri toplama aşamasını SMS ile tamamlamaya karar vermişler. Her tüketicide veya anket katılımcısında akıllı telefon olmamasını gerekçe göstermişler.

Siz ne dersiniz? Aranızda hizmet sonu memnuniyet anketi yapan var mı? Deneyimleriniz neler?

Sağlıcakla kalın

Engin Utkan

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

5 Responses

 1. Doğan Umut Sunar

  Think Lean, felsefesi hayatımızın heryerinde.
  Aslında Big Chefs’in ulaştığı kitleyi düşünürsek Akıllı Cihaz entegrasyonu mantıklı olmakla beraber QR kod ölçümleme açısından oldukça zor bir yöntem.

  Beğen

 2. selamlar engin bey

  konuyu gec okudum ancak popeyes da bir suredir boyle bir uygulama yapiyor ancak onlar bu tuketici deneyimi arastirmasi ici bir sonraki alisveriste ucretsiz bir menu teklifi yapiyorlar .
  deneyim anketi gercek zamanli degil standart olarak her fisin sonunda bencepopeyes.com a girilerek fis numarasi vasitasiyla standar sabit sorular uzerinden yapiliyor. ordaki sorulara baktigimizda sanirim personele verilen egitimin olculdugu anlasiliyor

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s