Engelli İstihdamı Açılımı


5821423540_bd9ff9e0a1_o Bugün Çağrı Merkezleri Derneği’nin bir toplantısında İşkur yetkilileri ile engelli istihdamı üzerine konuştuk. Bilindiği üzere özel kurumlarda %3 engelli istihdamı zorunlu. Ne var ki mevcut iş yerleri ve şartlarda çalışmak isteyen ve çalışmaya yetkin engelli bulunmasında sıkıntı var. Bunun bir sebebi de  engellilerin bir çoğunun ihtiyaçlarının çalışmadan sosyal yardımlarla karşılanabilmesi. Bu anlamda devletin politikaları birbiri ile çelişiyor.

Bu alanda proje oluşturmak, eğitim ve gelişimi desteklemek ve istihdam yaratmak çok önemli. Bu konuya biraz kafa yorduğumu söyleyebilirim.

Kanımca bu alanda yaratılacak çözümler teknolojinin de kullanımı ile mekan ve zaman esnekliğini sağlayacak işlerden geçiyor. Mevcut iş kanunlarımızın esnek çalışma saatlerini çok iyi desteklemediği malum.

Mevcut kanun ve yönetmelikler tam zamanlı 100 kişi çalıştıran bir firmanın, en az 3 engelli çalıştırmasını öngörüyor.

Bir firmanın 3 kişilik engelli kadrosu için teknoloji destekli esnek çalışma modelleri oluşturması çok zor. Bunun bir merkezi platform tarafından sağlanması lazım.

Merkezi platform 30 kişilik engelli çalıştıracak bir yapı oluştursa (örneğin freelance bir iş platformu) bu teorik olarak 100 kişilik 10 şirketin çalıştırması gereken en az sayıda engelli ihtiyacını çözecek. Ama mevcut kanunlarla bu 30 kişinin 10 ayrı firma bordrosunda bulunması lazım. Bu da çözümü zorlaştırıyor.

Özetle konuya çok daha esnek ve geniş açıdan bakacak, mevcut şablonlardan kurtulmuş bir bakışa ihtiyacımız var bence …

Siz ne dersiniz?

Sağlıcakla kalın.

Engin Utkan

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s