Akıllı telefondaki yeni cephe


Frowning at Texas Rotisserie

Apple’ın dün (21 Mart 2016’da) açıkladığı yeni ürünlerle beraber cep telefonundaki yeni cephenin görece daha ucuz ürünlerde olacağı anlaşılıyor.

Apple bu alanı daha önce 5C ile test etmiş, belki de diğer ürünleri ile performansı yeteri kadar farklılaştırmak adına müşterilerini yeteri kadar memnun edememişti.

Benzer bir hamleyi bu sefer SE serisi ile yapıyor.

Apple’ın yeni ürün açıklamaları birçok kişi için pek etkileyici ve tatmin edici olmadı.

Ne var ki, bu doğal bir evrim bence; Apple önce piyasanın ilgi gösterdiği büyük ekranlı modellerden çıkardı, burada belli bir satış potansiyelini yakaladı. Şimdi de satışı düşürmeden devam ettirebilmek için rakiplerinin daha kuvvetli olduğu daha ucuz ürün serisine odaklanıyor.

Bu tabii ki Apple’ın cep telefonunda son yıllarda etkili özelliklerle atılım yapamadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Siz ne dersiniz?

Not. Türk okuyucusu veya en azından benim okuyucum pek etkileşim kurmuyor gibi geliyor bana, acaba buradan soru sormayı bırakmalı mıyım sizce?

Sağlıcakla kalın

Engin Utkan

Not 2. Fotoğraf creative commons lisansı ile yayınlanmıştır. Orijinali şu linktedir.

 

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

4 Responses

 1. Bahadır Eren

  Engin Bey, açıkçası biz geçtiğimiz aylarda eşime bir iPhone almak istediğimizde fiyatı bir kenara bırakırsak tepsi şeklinde geniş ekranlı iPhone 6 çok kullanılabilir gelmedi. Samsung, LG, Sony gibi bir izlenim bıraktı bizde ekranı. Onun yerine iPhone 5s aldık, ondan daha memnun şu anda.
  Ben de kendime aynı şekilde iPhone 5s almayı planlıyordum bu aralar, iPhone SE çıkınca fikrim değişti, hem küçük hem de daha yeni ve ince bir telefon olmuş gördüğüm kadarıyla. Not: Blog üzerindeki paylaşımlara blog üzerinden yorum gelmiyor genellikle, yazı daha çok linkedin-facebook gibi mecralarda paylaşılırsa yorum alıyor. Blog dünyasında da bu aralar trend hep “…. hakkında 10 ipucu”, “…. hakkında 14 bilmediğiniz şey” hatta haberler bile bu tarzda verilmeye başlandı. Onedio’nun altındaki yorum sayıları ve paylaşımları da bunu destekler nitelikte. Belki de bu trende uymak lazım..
  Saygılar…

  Beğen

 2. Merhaba Engin Bey,

  Sorularınıza kendimce cevap vereyim.
  İlk sorunuzun cevabı evet, mevcut ürün/fiyat kombinasyonuyla belli bir doygunluğa ulaştı zaten marka olarak. Yeni çıkartacağı benzer ürünlerle hitap edeceği kullanıcı kitlesi satışlarda ivme kazandıracak kadar olmayacaktır büyük ihtimalle.
  Hem daha küçük hem de daha ekonomik bir model ile ciddi bir rakamı hedeflemeleri de oldukça anlaşılır oluyor bu durumda. Yeni bir ürün gamı yeni bir tüketici kitlesi demek. B+ ve üstü segmentlerde zaten kendisine sadık bir müşteri grubu vardı, şimdi de saha alt segmentlerde sadık bir kitle yaratmaları kendilerine her türlü artı puan yazacaktır.
  Bu durum bana Aria’nın lansmanındaki hedefleri ve tarzından dönüş yapıp ilk “ExtraCard”ı çıkartmasını hatırlattı bana 🙂

  İkinci sorunuzun cevabı da kısmen evet. Etkileşim kurmak için genelde polemik bekleyen bir toplum haline geldik. Fikirlerini özgürce söyleyen bir nesil yetiştirme gibi bir derdimiz olmadığını söyleyebilirim toplum olarak. Çocukluktan itibaren küçüklere konuşma ve fikrini söyleme hakkı vermiyoruz yeteri kadar. Bu tarz yetiştirmenin sonucunda da sevdiği değerlere laf edildiğinde tetiklenen bir tepki mekanizması var artık bu toplumun. Doğru ya da yanlıştan öte mutlaka kendisine batan bir iğne olmasını bekliyor. Çok taze örnekler verilebilir ancak bu sefer konu başka bir yere gider ve bu da yazdığınız yazıya saygısızlık olur diye burada duruyorum.

  Siz soru sormayı, iletişime geçmeye çalışmayı bırakmayın bence. Elbet cevap verenler olacaktır.

  Beğen

 3. ilker

  Merhaba Engin Bey,

  Apple’in 5C serisinden bu yana denediği orta segmente hitap eden SE serisi sizinde belirttiğiniz gibi çok ses getirmedi ancak Apple dünyada bu ürünü daha tanıtabilmek adına daha etkili bir giriş yapabilirdi.

  Apple, tüketicinin markaya güvenini düşünerek pazarlama stratejisinde reklamları arka plana atıyor ve ülkemizde daha aktif olması gerekirken geri planda durmayı tercih ediyor bu çok ilginç.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s