Patron kılık değiştirir tezgah başına geçerse …


ABD CBS kanalında bir televizyon programı başlamış. “Undercover Boss” yani “Patron Kılık Değiştirdi” tadında bir program. 7-Eleven, Subway, Hooters, DIRECTV gibi şirketlerin CEO’larını alıyorlar, sandviç hazırlatıyorlar, kahve yaptırıyorlar, garsonluk yaptırıyorlar, raf dizdirip temizlik yaptırıyorlar. Çok ilginç. Bence Türkiye’ye de gelmeli.

Yapımcıların söylediğine göre çalışanlar yanlarında eğitime gelenlerin kim olduğunu bilmiyorlar. Onlara, iki kişi işi alabilmek için yarışacak, senin yanında eğitim ve staj görecek, biz de kameraya çekeceğiz diyorlar. Tabi CEO kıyafetini, saçını ve sakalını değiştiriyor.

Genelde oluşan durumlar çok eğlenceli. Tahmin edilebileceği gibi işin mutfağında olanlar, CEO’ları çok yavaş ve beceriksiz buluyorlar. Molalarla onlarla dertlerini paylaşıyorlar. Çalışanların bazısı çok becerikli, enerjik, sabırlı ve yardımcı, bazısı da tam felaket. Bilmeden CEO’sunu işten atan bile oluyor 🙂

Programın sonunda CEO kendini tanıtınca, bazılarını ödüllendiriyor, bazılarını da cezalandırıyor. Ama her durumda, yeni şeyler öğrenebileceği bir çok deneyimle ayrılıyor.

Benim açımdan ilginç olan bir bölümde DIRECTV (Türkiye’deki Digitürk ile benzer faaliyet alanı olan bir şirket) CEO’su bir agent’ın yanında çağrı alıyor. Çağrı sırasında kalın sesli müşteriye “bay” diye hitap ediyor, hattın karşısındaki ben bay değilim diyor 🙂 Öğrendiğim kadarı ile beraber çalıştığı bayan müşteri hizmet yetkilisi program sırasında oldukça zayıf bir hizmet sunmuş, bu da ABD’de oldukça fazla tartışılmış.

Kısa klibi şu linkten izleyebilirsiniz. Buraya direkt eklemeye de çalışayım.

Aslında CBS bölümün tamamını şu linkte yayınlamış ama Türkiye’den oynatılamıyor. Youtube’da diğer bölümlerle ilgili ufak klipler mevcut. “Undercover boss” kelimeleri ile arayabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın,

Engin Utkan

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

1 Response

  1. shennoll

    Bana sunu dusundurdu; makam, mevki gibi biryerlere gelen insanlar hani derler ya biz buranin tozunu yuttuk, dirsek curuttuk vb… Iste o soz demekle yerini bulmuyor. Gercekten yerine hak ettigiyle gelenle hak etmeden gelen arasinda bu farki gozeten bir program olmus. Ama sunun da ispatidir ki; bir ciragin yaptigini usta, ustanin yaptigini kalfa, kalfanin yaptigini da patron, patronun yaptiginin patronlugu da hic biri kendisi gibi yapamaz. Ogrenilir ama herkesin gorevi ayridir. Sonucta bu bir takim oyunu degil midir? 😉

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s