Çin Deyip De Geçmeyin: Your Evaluations Please!


Çin gezimden çeşitli gözlemlerle döndüm. Orada Facebook veya Twitter erişiminin olmadığını ve internetin sansürlendiğini canlı olarak deneyimledim. Diğer gözlemlediğim bir konu da gümrükte müşteri geri bildirimine verilen önem idi.

Hong Kong ile Çin arasındaki araçlı gümrük geçişindeki gişelerde müşteri (ya da vatandaş/ziyaretçi demeliyim) memnuniyetini ölçmek için butonlar yerleştirilmişti. Bu butonlara basarak geçiş yapanlar hizmetten memnuniyetini belirtme hakkına sahiptiler.

Renk kodları çok ilginç idi. “Perfect” yani “mükemmel” kırmızı, “satisfied” ya da “memnun” yeşil, “dissatisfied” veya “memnun değil” sarı olarak gösteriliyordu. Sistemin kullanıldığına bizzat şahit oldum, çünkü transferimizi gerçekleştiren şöför ayrılmadan evvel “perfect” düğmesine bastı.

Tabi verilen bu geri bildirime ve memnuniyet ölçümüne nasıl bir aksiyon alınıyor, onu bilemiyorum.

Buna benzer örnekleri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Konuyla direkt alakası olmamasına rağmen sizinle bir site paylaşmış olayım. Özellikle uzak doğuda kötü ingilizce tercüme ile basılan broşür ve tabela resimlerinin toplandığı engrish.com diye bir site var. Bizdeki meşhur “chicken translate”e benzeyen örnekler var. Zaman zaman bakar gülerim.

Sağlıcakla kalın.

Engin Utkan

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s