Apple Eylül 2016 Lansmanında Eskisi Gibi Değil: iPhone 7 ve airPods’ın Düşündürdükleri


Bu yazıda yeni iPhone, Apple Watch ya da airPods’ın teknik özelliklerine değinmeyeceğim. Konunun tasarım ve lansman boyutuna yönelik gözlem ve yorumlarımı paylaşacağım.

Bugüne kadar Apple yeni ürün lansmanları iki şey hissettirirdi bize:

 1. Apple’ın yeni ürün tasarımına bakıp heyecanlanır ve harika bulurduk. Ürünün resmi ya da videosuna ilk baktığımızda, bu ürün masamda, cebimde veya üstümde harika duracak diye düşünürdük.
 2. Genelde yeni tasarımda basitlik uğruna feda edilmiş bir giriş ya da parça olur, bu da bize” Apple yine kendinden beklenen cesur hareketi yaptı” dedirtir, “umarım biz kulanıcı olarak buna ayak uydurabiliriz” derdik.

Diğer bir nokta şu idi; genelde Apple yeni ürünlerinden bir şeyler çıkartmaya karar verdiğinde o giriş, arayüz ya da parçanın kullanımı düşmeye başlamış ve eninde sonunda gideceği belli olmuş olurdu. Biraz eskilere gideceğim ama iMac’ten disk sürücü, Macbook’tan seri port, Macbook Air’den eternet girişi ve CD/DVD sürücü çıktığı zaman bunlardan ayrılmak o kadar da zor olmadı. Bunun iki sebebi vardı:

 1. Apple cihazlarının küçülmüş olması ve tasarımlarının güzelliği ağır basmıştı.
 2. Çıkartılan parçaların yerine geçen yeni çözümler olgunlaşmıştı ve iyi çalışıyordu. Disk sürücü yeride CD, seri port yerine USB, eternet yerine WiFi ve en son olarak da CD/DVD yerine USB harici disk çeşitleri ilgili işlevi görmekteydi.

Bu lansmanda ise farklı bir durum sözkonusu… Hissettiklerim:

 1. Heyecan verici bir tasarım bulamadım. Tek yeni tasarım airPods’ı ise ilk olarak kulakta gördüğümde (bkz. resim), “umarım bu çirkin şeyi takmak zorunda kalmam” dedim.
 2. “Tüh kulaklık pirizini kaldırdılar, elimdeki bu kadar kulaklığa ne olacak, her gün olmasa da haftada bir kaç defa kullanıyordum o girişi” diye düşündüm.

Kulaklık girişini kaldırmanın ise geçmiş dönemlerle tezatlığı şu şekilde gerçekleşti:

 1. Apple tasarımında bir güzelleşme söz konusu değil (iPhone), airPods ise bence tam anlamı ile çirkin.
 2. Kablosuz kulaklık teknolojisi olgunlaşmış değil. Bu güne kadar çok defalar kullanmayı denedim; ses kalitesini, pil ömrünü, tasarım ve dayanıklılığını beğendiğim ve kalıcı kullandığım bir ürün olmadı.

Apple bu sorunları çözmüşse o zaman bir nebze hak verilebilir, onu ürünler elimize geçince ve test edince göreceğiz.

Ama yine de bana bu hamle yukarıda saydığım sebeplerden dolayı gelir ve büyüme kaygısına düşmüş Apple’ın hakim gücünü aksesuar satışını arttırmak için kullandığı ihtimalini düşündürüyor.

Umarım haklı çıkmam.

Ne dersiniz?

Sağlıcakla kalın,

Engin Utkan

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

2 Responses

 1. Sadece o da değil Engin Bey,

  Eşim ios10’u güncellendi, hatta üstüne ses sorunu ve fotoğraf uygulama sorununa dair update dahi çıkmalarına rağmen eşimin telefonunda sorunlar yaşıyoruz.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s