Müşteri Uzmandan Almak İster


Asics Running Lab - Koşu Labaratuvarı - Müşteri Deneyimi

Asics Mağaza Müşteri Deneyimi – Koşu Labaratuvarı:

Londra’da iken Asics mağazasına gidip rahat bir çift koşu ayakkabısı almak istedim. Asics koşu ayakkabıları Türkiye’de de var, fiyatları da yurt dışına göre kötü değil, ama satış görevlilerini çoğu eğitimli ve bilgili değil. Sonuçta ayakkabı seçerken sadece kendi araştırma ve bilginizle ilerlemeniz gerekiyor.

Çeşitli organizasyonlarda senede 4-5 defa 10K koşuyorum. Ayrıca rutin spor antrenmanımın bir parçası olarak haftada iki defa 5K koşmaya çalışıyorum. Kilo olarak ağır bir koşucu sayılırım, kalıtsal olarak potansiyel diz problemim var, o yüzden iyi bir çift koşu ayakkabısı benim için çok önemli…

Londra’daki mağazada koşu makinesi ve bilgisayar içeren bir köşe gördüm hemen… Satış görevlisine bana ölçüm yapıp yapamayacaklarını sordum. Ölçümün 10 pound (GBP) ücreti var ama ayakkabı alacaksanız bu ücreti almıyorlar. Eşimle beraber gerekli formları doldurup ölçüm yaptırmaya karar verdik. İlk ölçümü almak sadece 5 dakika sürdü. Bir çift koşu ayakkabısı giyiyorsunuz, koşu makinesinde her zamanki hızınızda koşuyorsunuz, laboratuvar uzmanı koşarken ayaklarınızın arkasından bir video çekiyor. Videoyu ağır çekimde izletiyor. Bu aşamada gördüm ki çok net bir dışa basma var (pronation). Bu zaten ayakkabılarımın aşınmasından da belli idi aslında… Yalnız buna ek olarak ayağımı yere tam basıp ta diğer ayağımla ileri adım atacağım sırada bilekte dışa doğru ufak bir burkulma hareketi de görülmekte idi.

Satış sorumlusu dışa basmaya çözüm olarak jel yastıklı bir model önerdi. Bilek tarafı da biraz destekli idi bu modelin… Tekrar koştum, iki videoyu yan yana ağır tempo izledik. Koşu adımlarım çok daha iyi görünüyordu, kendi gözlerimle gördüm bunu.

Son olarak satış görevlisi bileği çok daha destekli başka bir model önerdi. Bunu giyip koştuğumda istenmeyen bilek hareketinin nerede ise tamamen yok olduğunu gördüm.

Eşim bizi izliyordu. Açıkçası ölçümden önce pek inanmıyordu bu işlemin faydalı olacağına… Ama süreç bittiğinde tüm kuşkuları giderilmişti. O da ölçüm yaptırdı. Normal taban (neutral) çıktı, bu tip tabana uygun bir çift ayakkabı seçti.

İkimiz de bu müşteri deneyiminden çok memnun kaldık. Ben iki çift ayakkabıyı da aldım. Eşim bir çift ayakkabı aldı. Oğlum bizi beklerken sıkılmış ve kıskanmış olmalı ki o da bir çift ayakkabı seçti. Kasada aldığımız üç çift çorapla birlikte bayağı bir para bıraktık mağazaya, bu ziyaretimizde…

Asics’in mağaza içi müşteri deneyimi çok iyi işliyor. Müşterileri mutlu ediyor, satış yaratıyor ve markanın koşu alanındaki uzman imajını kuvvetlendiriyor.

Müşteriler uzmandan almayı sever. Müşteri özellikle de bunun kanıtını görür de bir hayat problemini çözebilirse bu deneyim çok daha etkili oluyor.

Sağlıcakla kalın

Engin Utkan

Not: Asics firması ile bir ilişkim bulunmamaktadır. Kişisel bloğumda kişisel görüşlerimi yazmaktayım, yazılarım çalıştığım şirketi temsil etmemektedir. Bu yazının İngilizcesi şu linkte yayınlanmıştır.

 

About Andy Engin Utkan

Salesforce Consulting and Training

1 Response

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s